2019 Secondary Graduates
Ontario Secondary School Diploma (O.S.S.D.)
Carson Abitong Espanola High School
Carson is also the recipient of:
- the Charles Jones Memorial Award
Trent Abitong Espanola High School
Trent is also the recipient of:
- the Performance Award
Cole Baibomcowai Wikwemikong High School
Courtney Bennett Waawaasnoode/Espanola High School
Courtney is also the recipient of:
- Community Participation Award
Liam Bennett Espanola High School
Liam is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award
Tyler Bennett Northshore Adult Education School
Jibreel Boukhobza Espanola High School
Amber Chiblow Espanola High School
Amber is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award
Logan Corbiere Espanola High School
Sage Day-Toulouse Barrydowne College
Austin Deschamps Waawaasnoode/Espanola High School
Austin is also the recipient of:
- Community Participation Award
Asia Eshkakogan Espanola High School
Cecile Eshkakogan Espanola High School
Charles Eshkakogan Waawaasnoode/Espanola High School
Charles is also the recipient of:
- Waawaasnoode Adult Learning Centre Excellence Award
Helena Granger Canterbury High School
Carly Judson Beamsville District Secondary School
Madison Judson Beamsville District Secondary School
Mallory Keeshig N’Swakamok Native Alternative School
Nicholas Lajeunesse Espanola High School
Mackenzie Lavallie Lockerby Composite School
Roman Manitobwai Espanola High School
Roman is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award
- the Attendance Award and
- the Highest Subject Achiever Award in Mathematics
Jolene Nahmiwan Waawaasnoode/Espanola High School
Robert Nashkawa Waawaasnoode/Espanola High School
Ares Owl Waawaasnoode/Espanola High School
Braxton Owl Espanola High School
Braxton is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award
- the Highest Subject Achiever Award in English
- the Attendance Award and
- the Community Involvement Award
Shelby Owl Waawaasnoode/Espanola High School
Trista Owl Waawaasnoode/Espanola High School
Paris Owl - Paibomsai St. Charles College Secondary School
Jayden Owl-Ryerson Public Alternative Secondary School
Shalon Proulx-Savage St. Charles College Secondary School
Brianna Ruth Waawaasnoode/Espanola High School
Brodie Ruth Nipigon-Red Rock District High School
Sheridan Sinobert Espanola High School
Emma Sissenah Korah Collegiate Vocational School
Carter Solomon Barrydowne College
Angel Southwind Waawaasnoode/Espanola High School
Dale Southwind TR Leger School of Adult, Alternative and Continuing Education
Mercedes Southwind Waawaasnoode/Espanola High School
Priscilla Southwind Waawaasnoode/Espanola High School
Ashley Southwind-Holmes Espanola High School
Ashley is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award and
- the Dominic Eshkakogan Memorial Award
Natalie Southwind-Trudeau Waawaasnoode/Espanola High School
Brianna Toulouse St. Mary’s College
Celeste Toulouse Espanola High School
Ethan J. Toulouse Denis Morris Catholic High School
Jayson Toulouse Espanola High School
Jayson is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award and
- the Dorothy Hope Toulouse Memorial Award
Julien Toulouse Espanola High School
Julien is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award and
- the Community Involvement Award
Marcella Toulouse Waawaasnoode/Espanola High School
Peter H. Toulouse Espanola High School
Teddy Trudeau Espanola High School
Teddy is also the recipient of:
- Director of Education Academic Excellence Award
- the Julia Jones Memorial Award
- the Extra-Curricular Award
- the Attendance Award and
- the Highest Subject Achiever Award in Science
Jasmine Wafer Barrydowne College
Alex Wellar Brooklin High School
Jade West Sudbury Secondary School
2019 ASETS Sponsored Graduates
Preston Eshkawkogan Trades Fundamentals Program from Canadore College,
Brian Farr AZ & Heavy Equipment Operator Construction Silver Program from Transport Training Centres of Canada
Darren Owl Jr. 6 Piece Heavy Equipment Operator Program from 5th Wheel Training Instituite
Begoneasong Mitchell Toulouse AZ & 4 Piece Heavy Equipment Operator Program from 5th Wheel Training Institute
Howard Bob Heavy Equipment Operator Program from Practicum Training Institute Inc.
Vale Totten Scholarship
For Post-Secondary Graduates
Shawn Boston
Preston Eshkawkogan
Brian Farr
Tyler Lavallie
Darren Owl Jr.
Begoneasong Mitchell Toulouse
Sagamok Anishnawbek/Domtar Natural Resources & Environmental Studies Award
For Post-Secondary Graduates
Michelle Toulouse
2019 College Graduates
Shawn Boston Heavy Equipment Technician from Cambrian College
Shawn is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Paige Corbiere Occupational Therapist Assistant/Physiotherapist Assistant from Algonquin College
Samantha Eshkakogan Personal Support Worker Program from Cambrian College
Samantha is also the recipient of:
- the Elder’s Eagle Lodge Award
Kristen Gauthier Social Service Worker – Native Specialization from Sault College
Kristen is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award and
- a Community Wellness Services Award
Kaitlyn Jones Early Childhood Education Program from Cambrian College
Kaitlyn is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award and
- a WP Financial Award
Tyler Lavallie Electrical Engineering Technician – Industrial Program from Cambrian College
Tyler is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
- the Planning & Infrastructure Unit Service Award and
- the Zagamok Enterprises Incorporated Award
Taylor Owl Early Childhood Education from Mohawk College
Taylor is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Dylan Sago Business Management Certificate from Canadore College
Darian Southwind Liberal Arts from St. Clair College
Darian is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award and
- a WP Financial Award
2019 University Graduates
Deborah Abitong Bachelor of Arts – Major in Native Studies from Nipissing University
Debbie is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Susan R. Abitong Bachelor of Arts – Major Gerontology from Laurentian University
Montana Massicotte Bachelor of Science in Nursing with Honours from Laurentian University
Montana is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Monica Mejaki Indigenous Language Instructors Diploma from Lakehead University
Monica is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Pamela Sago-Toulouse Bachelor of Arts – Concentration Psychology from Laurentian University
Helleena Smith Honours Bachelor of Indigenous Social Work from Laurentian University
Helleena is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Kennedy Southwind Bachelor of Arts – Specialization Psychology from Laurentian University
Marjorie Southwind Master of Education in Educational Leadership Educational Administration from Yorkville University
Marjorie is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award and
- a WP Financial Award
Alexandra Thurston Bachelor of Arts, Honours, Psychology, Concentration in Forensic Psychology from Carleton University
Alexandra is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award
Michelle Toulouse Bachelor of Arts – Concentration Geography from Laurentian University
Emily Trainor Doctor of Pharmacy from Albany College of Pharmacy and Health Sciences
Emily is also the recipient of:
- a Strategic Incentive Award;
- a Community Wellness Services Award and
- the Karen Trudeau – Toulouse Memorial Award